Monday, June 8, 2009

Shopping Round Up And Some Observations

I learned something new today. When you find two different apples for the same price per pound choose the apples that weigh less for the best value. Seriously. I had the choice between cameo and golden delicious and I like both. But the cameos were way heavier even though they were the same size as the other ones.

I also was out of the basic baking supplies like flour, white sugar, and brown sugar. When I can fit it into my budget I like to buy the 25 lb bags of flour and very often I can do that. But it wouldn't fit this week so I bought just what I needed to get through to the next shopping day. It's always nice to buy large quantities or to stockpile but when you are on a very tight or fixed budget, sometimes in order to get everything you need you sometimes have to buy just enough for the pay period. That's a key reason why I can shop for all six of us for $60 per week. I buy just what we need, one week at a time.

Although at some point I hope to be able to add a stockpile fund to my weekly budget.

Franz

5 packages of bread $4.70


S & S Liquidators

Coffee $4.99
Bandaids $.99
3 large cans spaghetti sauce $.99
2 cans broth $.78
Mens deoderant $.99
Olive oil $3.99

Grocery Outlet

Freezer bags $.79
Double rolls TP $2.99
Mozzarella $1.99
Parmesan $1.99
Vegetable oil $2.79
2 cans pears $1.38
2 bags french fries $1.98
Cheddar block $.99
Frozen berries $1.99
Soymilk $.99
Kethcup $2.99

Win-co

5 dozen eggs $4.32
Gallon milk $1.98
2 bags ravioli $5.56 (Gack!)
3 lbs Bulk unbleached flour $$.93
Margarine $.98
Yogurt $1.78
2.5 lbs Bulk brown sugar $1.45
2 bottles BBQ sauce $1.96
1/2 lb bulk cornmeal $.29
1/4 lb bulk sliced almonds $.59
1.3 lbs broccoli $.99
1 lb green beans $1.85
1/2 lb bulk granola $.92
3 lbs apples $2.23
3.3 lbs bananas $1.91
Sugar $1.95

Grand Total $67.99

So tell me about all your great deals!

If you'd like to share your shopping trip (the recipe exchange isn't until Thursday night) please link directly to your shopping trip post not your homepage and please share the linky luv and link back to The Grocery Cart Challenge in your post.

4 comments:

LovingLynden said...

Thanks for inspiring me to stay within my budget every week - you're awesome!
What do you do for shampoo for your family? I never see that on your shopping trips...

Gayle said...

I usually get shampoo at the dollar store or liquidator and I buy the biggest dang bottle I can find. That's probably why you don't see it on there very much. I did recently get 4 bottles from a friend with a much larger family then mine. She didn't like it so passed it on to me.

Gayle said...

I usually get shampoo at the dollar store or liquidator and I buy the biggest dang bottle I can find. That's probably why you don't see it on there very much. I did recently get 4 bottles from a friend with a much larger family then mine. She didn't like it so passed it on to me.

Michelle in Orygun said...

When I buy apples, I try to buy the smallest ones possible. The large apples are too big for a small person to eat without wasting, and usually people just want to eat An Apple, so one apple of any size will satisfy them.