Sunday, June 29, 2008

More Questions Answered

So, recently I was asked what I do about water. Since that is the majority of what we drink since we've been on this $50 budget, we like it to actually taste good. And our top water isn't the best. Fortunately I'm lucky enough to have a refrigerator with a water filter on it so most of our drinking water comes from that. I would suggest a small investment in a water filter system. You could use PUR which is a water pitcher with a filter attached in the lid or they also have a filter that can attach to your tap at the sink.

Another question is do I shop at warehouse stores like Costco or Sam's club. And the answer, with a sad sigh, is no. I used to love to shop at Costco because I could buy a lot at once and not have to get certain things again for months at a time. But, our new budget doesn't allow for mass expenditures at once. I HAVE to stay on $50 a week. Also, these warehouse stores aren't making the big bucks without putting lots of thought behind it. Just because you're buying in bulk doesn't mean you're actually getting the best deal. They are jacking up their prices on other things in the store that seem irresistable. Plus, if you take a good look at what they are selling it's mostly brand name stuff. If you like paying extra for a name, well, then you go girl. But if it's really the item that you want you can usually find the same quality in the generic brand for a fraction of the price. If I do get a small windfall of cash, I would stick to the basics like baking supplies, (Large bags of flour, sugar) toilet paper, meats and veggies. But that would be out of pure convenience because I'm really not saving much money. I'd challenge you to take your little calculator with you next time and actually break it down to see if you're really saving or not. I think you'll be surprised.

11 comments:

Becky @ Boys Rule My Life said...

I'm with you! A few months ago my mom took me to Costco. I walked out of there with three things - everything that was on my list I could get cheaper elsewhere. I sure wanted a lot, though! Lots of "eye candy". :)

I've been perusing your blog - love it! I'll be back... often!

Amy said...

Hi Gayle! I found your blog through Rocks In My Dryer's Works For Me Wednesday. I have to say that I love all of your suggestions. I just spent an enormous amount of money on groceries and was looking for ways to cut back majorly! I will definitely be saving your site to my favorites and visiting often. Thanks for all the great suggestions! And I totally agree with you on Costco. Sometimes bigger isn't always better when it comes to buying in bulk. I can't tell you how many times I've fallen for that. Especially at Costco! But NO MORE! :)

marjorie said...

They did a grocery challenge on CNN a couple of weeks ago and the person who get the best deal on groceries, shopped at a regular grocery store.
I don't live anywhere near any warehouse grocery store and don't miss the experience at all.

WunderMom said...

Thank you so much for this blog! I have been reading through it here and there the past few days and you are so helpful! Our budget recently became MUCH tighter and we are having to cut down in many areas. Please keep up the good work! You are a blessing!

Gina said...

Sam's actually does have a lot of generic items that are cheaper per unit than even Wal-Mart generics. We go once a month to buy diapers, formula, detergent (I'm not quite to the point of making my own...yet!), dishwasher detergent, apple juice and especially ground beef. Our Sam's has an excellent meat counter with really cheap ground beef. The key as with any other store is to go in with a list and a budget and stick to both!

Duckygirl said...

Since we have a larger than average family costco works for us on a bunch of things. Especially staples like you mentioned flour, sugar, peanut butter, but also cheese (I think our savings on that alone pays for the membership!)& toilet paper. Sticking to the list is key there though because it is expensive if you grab 'just a few' extras.
-Laura

Just us Junts said...

Gayle you truly are an inspiration!!
I told my hubby that if you feed your family of 6 for $50 then I can certainly feed my family of 4 for that amount. I tried some of your recipes and they will definately be added to our menus.
Thanks again and keep the good ideas coming!

Scuttle said...

Gayle,

I have been reading your blog for a while now. I love all your tips and ideas. This week I tried your challenge this week and so far I am doing ok. I went over but I bought TP does that count. I found the only way to force myself to do this and really sick to it is Pay all the bills leaving only what I need to use. So next week I'll have to be under! That is going to be fun.
I'll keep you posted.

It is interesting too the prices you paid for things and what I did.

Lisa @ Stop and Smell the Chocolates said...

I do think everybody should check the prices at the warehouse stores - many items are not a better deal.

I do go to Costco for several things though - I have not been able to beat their price on butter and the 72 oz. bag of choc. chips blows away the grocery stores. I also get good deals on canned chicken and go-gurts.

And we do prefer to buy our meat there (not just price but quality and safety).

It is hard though to get out of there without buying things you don't need! However, if you need a book or baby clothes for a nice gift - their prices are much better than the regular stores.

Leanne said...

I shop at Costco because I can get ridiculously cheap butter, eggs and evaporated cane juice. I get rice milk there, since it's like $13 cheaper than at Freddie's. I don't get any convenience stuff at all, so I never spend much, but I know from experience and watching that you just can't get cheaper butter and eggs than Costco....

And yes, we do believe in the full fat diet, thankyouverymuch.....

And I have to actually tell you that I tried to save money on my last shopping trip...I mean, I actually saved TONS by doing some of the things you said...

It backfired! I bought generic canned green beans at 2/88 cents and ended up having to take the whole case back because they were like woody sticks! I bought most of my canned goods generic, and I hate to say it, but in my opinion, there really is a difference. Not just with beans, but peaches. And peas. I saved two dollars on wipes and HATED them!

But like I said, that's just my opinion, and my experience.

I've been so proud of how you've actually stuck to your budget!

Sorry the comment is sooo long...

Leanne

Cookingmama said...

Thanks for sharing all your great tips!