Monday, October 5, 2009

GCC Shopping Round Up

Franz Bread Store



4 loaves of bread and 1 bag of hoagie buns $4.70



S & S Liquidators



36 dishwasher tablets $1.99
32 oz Chicken Broth $.79
50 Sweet n low $1.49
2 cartons soy milk $.98
2 heads cauliflower $2.00
4 onions $1.00
4 heads of garlic $1.00
2 29 oz cans pumpkin $1.98
4 Campbells soup at hand $3.16
4 lightbulbs $.98
Campbells cream soup $.49
dog bones $1.99
2 26 oz spaghetti sauce $1.38
Campbells condensed beef vegetable soup $.59



Grocery Outlet

Frozen peas $.79
Shredded Asiago $1.99
Shredded Romano $1.99
Cottage Cheese $1.89
2 lbs Mozzarella $4.99
Frozen blackberries $1.99



Win-co Foods

Gallon 2% $1.98
1 1/2 lbs Stew beef $5.12
2 lbs strawberry yogurt $1.48
5lb whole chicken $5.24
.34 lbs Bulk lasagna noodles $.46
1.17 lbs Broccoli $1.50
1.22 lbs Bulk Instant milk $3.32
1.55 lbs bulk oats $.65
1/2 lb Bulk granola $.77
2 pkgs sausage links $1.96
frozen spinach $.88
Fresh mushrooms $1.78
1.21 lbs celery $.58
Matches $1.40
1.3 lbs zucchini $1.01
4 lbs bananas $2.31
2 frozen juice $1.76
Margarine $.78


Grand Total $72.64


I'm noticing an upsetting trend the last two weeks of being nearer to $70 rather than $60. I guess it's time to re-evaluate some choices and see where I might be getting too loose in my decisions. Overall....not a bad week for the six of us though.


Would you like to share your shopping success? Please link directly to your post, not your homepage and include a link back to The Grocery Cart Challenge.



10 comments:

Wendy said...

Your 'buttery bread rolls' look scrumptious!! Any tips on how to make them without a bread machine??

Sarah said...

You may have answered this question at another time, if so, sooorrry.

But, I'm just wondering where you go first. Since Grocery Outlet and S&S are so random with what they carry, I was curious to know if you shop there first to try and get your goods and then hit WinCo for all the stuff not at the two cheaper places.

We have a Grocery Outlet in the town where we go to church, so I'm thinking we may start stopping there on our way home from now on.

$70 is still really good. You're doing awesome.

Franci said...

Wow, good price on the mozzarella cheese!

Gayle said...

Sarah,

I start with the store that is notoriously cheaper...then the next cheapest and then the last resort.

So S & S, then Grocery Outlet and then Win-co.

Better catch it! said...

It's not your practices. The grocery prices went up about 22% in the last 2 weeks. I watch the prices and had sticker shock at my last trip. My daughter in law confirmed this for me after she went grocery shopping last night.
THE PRICES HAVE WENT UP!

Sandy (a.k.a.Grannie) said...

It is true! Prices have gone up! Items that I have paid a certain price for cannot even be boughten at that price with a coupon.

Our main grocery store discounts their rotisserie chickens after a certain time by 50%; I buy up what I can, debone them, freeze the meat and the bones--canning the broth for future use.

Amy said...

Sandy, Good idea about buying the rotisserie chickens when they discount them for the night. :)

J said...

prices have went up almost 25% around here(daughter is mgr in grocery)I have noticed a very small amt of convenience foods in the groceries.you were making your own yogurt( still need to figure it making it is cheaper than buying it) .SOmething I did when I took soup to work.I would make a pot of cream of tomato( my own or a batch of store bought) and then freeze it in one cup servings to put in a microwave container when I needed to carry it..or heat it at home and put in thermos..you might try to buy your cheeses on different weeks since it cost you around $9 for the 3 cheeses even though they were good prices...but mostly..prices are going up.We eat in season for our area...it's the cheapest way right now.

Frugal in Florida said...

Like everyone else has said, prices are creeping up. Milk has gone from $2.69 to $3.09 in the past 3 weeks. Told hubby & Sonny Boy they need to start laying off a little bit (1 gallon every day and half with them two) otherwise I would be forced to go to powdered milk (which I have a stockpile of).

jamie said...

I shop once a month and have noticed that grocery prices creep up ever so subtly each time, making it really difficult to know how much exactly to budget each time. I think that has a lot to do with it. For your family size, I think you are doing fabulous!