Win-co
4 loaves of bread $3.52
milk $2.36
4 cans tuna $1.92
spaghetti sauce $.98
liquid dish soap $.88
tortillas $1.94
hair gel $1.34
margarine $.89
cottage cheese $1.78
sweetened condensed milk $1.33
2 cream of mushroom $1.00
dishwasher detergent $2.27
bananas $1.43
cheddar $4.49
tomatoes $1.43
bulk cumin $.60
bulk baking cocoa $2.09
bulk pasta $.85
whole chicken $5.73
mozzarella $2.48
Parmesan $1.86
2 boxes pasta salad mix $1.96
olives $.98
shampoo $.97
Grand Total $45.08
Would you like to share your shopping trip? Please link directly to your post, not your homepage, and please include a link back here to the Grocery Cart Challenge.
3 comments:
Great Job. I am striving to make this work on $50.00 a week. It has been a real challenge. I am usually over by about $10.00 every week. But I keep trying. You inspire me. Thanks.
Make that dishwasher detergent last for months by only using one teaspoon per load! We have been experiminting with that and it cleans every bit as well as filling up the cups. I put the soap only in the main wash cup. We can tell no difference.
You might want to take a visit to Fred Meyers. Our local (Longview) Freddies has become extremely competitive with Winco and Walmart. I don't even venture to Walmart anymore. They just don't keep the shelves stocked and are greatly overpriced. Last few weeks when cheese was over $7.00 at Winco. Freddies had it for $4.48. Medium chedder.
Post a Comment