Tuesday, September 23, 2008

Weekly Shopping Trip

My mantra this week for my groceries was “use what you have.” I was determined to get my weekly spending down…down…down. I know it’s not practical to think that every week can be this good but it affects my overall monthly average and that gives me a bigger picture on what I’m spending.

Grocery Outlet

Corn Chips $2.99
2 lb Elbow Macaroni $1.49
Smoked Ham lunch meat $1.99
2 disposable casserole dishes (for food ministry) $1.99
16 oz low fat cottage cheese $1.99
32 oz vanilla yogurt $.99
2 Firm Silken Tofu $1.98

S & S Grocery Liquidators

3 cans Pork and Beans $1.00
2 cans diced tomatoes $.78
2 cans chili $1.18
100 tea bags $1.99

Franz Bread Store

5 loaves of bread $4.70


Bulk Rolled Oats $.57
Bulk Granola $1.74
2 boxes margarine $1.70
3 lbs Bananas $1.76
¼ lb Bulk Cran-cherries $.84
1.38 lbs Bulk Chocolate Chips $3.80
40 Bulk packets of Equal $1.20
½ lb Bulk Shelled Walnuts $2.41
Frozen Lemonade Concentrate $.78
1 orange $.61
2.87 lbs apples $2.53
1 pint strawberries $2.48

GRAND TOTAL $43.49!!!!!!

I’m doing the happy dance right now!

This week I have big plans to try a few new homemade things. Things that I never thought I'd try at home, but I'm willing to give a shot. I'll keep you posted with pictures.


Miriam said...

Woop!Woop!Woop!!! Yay, don't you feel so EXCITED when you get away from the store(s) with that kind of total?! Good for you! I'm looking forwards to hearing about the "new" things you're trying!

Tammy W said...

Great job Gayle! I look forward to seeing your new recipes!

Aliisa and Sundy said...

From Aliisa:
Wow!! You did an incredible job, congrats. Im really looking forward to seeing what you make homemade. BTW, I made that Cabbage Casserole that you had on your menu last month and we loved it!! Thanks for the recipe!!

oh..and I made the laundry soap. I gave some to a friend to try and we both loved it!! In fact, we are now trading. She buys the ingredients and I make her laundry soap in exchange for babysitting....its wonderful!!!

Georgi said...

Does your family ever eat salad? How does the cost of salad work into your grocery budget??

Gayle said...

Hi Georgi,

We do eat salad. Right now I've got a garden producing lettuce and tomatoes. Last week (i think) I bought cucumbers and green peppers. So I have salad on the menu once this week. My family isn't real big on green salad so I don't have it very often. Sometimes I'll just marinate fresh veggies in italian dressing and we'll use that as salad. But alot of times we just eat cooked veggies or I sneak veggies into our soups and sauces.

Jenny's Vegcafe said...

Great job. Do your salvage groceries also carry personal care products like deodorant and shampoo?

Emily said...

I'm interested in your tofu recipe. (I'm serious)

Gayle said...


Yes our salvage grocery does care things like deoderant, shampoo, TP hair color, cosmetics...all that stuff.

Rhonda said...

I was wondering if you have noticed an increase in the prices of groceries lately? I shop weekly and I was astonished this past weekend with how much the prices have gone up. I have a child with allergies and we are only able to use certain brands,etc so my budget is going to have to change even more. Thanks for the updates. I really enjoy reading BOTH of your blogs! A blog stalker in Arkansas

Gayle said...

Hi Rhonda,

Yes I've noticed the prices going up and it's freaking me out! I buy a lot of margarine sticks for baking and it's gone from $.68 to almost $1 for 4 sticks of margarine.

Tiff said...

WOW! I'm so jealous! I'm still learning this coupon thing!